Divadelní industriál — Web o kultuře v industriálních krasotinkách

Taneční Studio Alta je domovem festivalů i klidným zázemím pro práci

Holešovické haly kousek od Výstaviště už dávno nejsou jen experimentálním prostorem pro tanec. Ve Studiu Alta se dějí nejrůznější projekty, od sousedských sešlostí až po mezinárodní festivaly QueerEye nebo Sněz tu žábu, který představuje současné francouzské divadelní texty. Podle organizátorů poslední zmíněné akce poskytuje Alta všechno, co je k pohodlné organizaci festivalu zapotřebí.

Festival Sněz tu žábu do Alty přiveze mezi dny 10. – 13. května francouzské divadelní texty a představí je publiku. Jde již o čtvrtý ročník festivalu, letos po druhé pořádaný v Altě. „Po loňské spokojenosti s prostorem jsme se tu rozhodli na chvíli zakotvit. Alta kromě hlavního divadelního sálu disponuje zkušebnami a kavárnou, které využíváme hlavně pro doprovodné akce,“ říká Zdeňka Valečková (26), která je českým kontaktem pro francouzské hosty festivalu a je členkou komise pro výběr zahraničních textů, které divadelníci v rámci programu představí.

Studio Alta, tedy dvě prostorné haly a kavárna s přilehlým dvorkem, poskytuje pro pořádání festivalu dostatek prostoru. Zároveň dokáže poskytnout i technické zázemí. „V rámci festivalu Sněz tu žábu tu trávím necelý týden v kuse, jsem v Altě od rána do večera a kdyby to bylo možné, tak tu i spím,“ komentuje prostor Lukáš Křížek (25),který je šéfredaktorem festivalového zpravodaje Le Tisk.

Domů příliš brzy

Přesto mají prostory Alty jednu velkou nevýhodu. Haly musí povinně dodržovat noční klid, což omezuje koncerty v rámci doprovodného programu. „Domluvili jsme se na určitých kompromisech a připravili program tak, aby byla hudební vystoupení rozptýlená přes den, ale stejně to není úplně podle našich původních představ,“ upřesňuje Valečková. Časové omezení ovšem nevadí jiným typům projektů, které se zde konají. Například cyklus Sousedské sešlosti představuje cizí země a jejich kulturu nebo Kino v Obýváku (tedy v kavárně otevřené od roku 2015, pozn. aut.) promítá většinou dokumentární snímky. Poprvé se bude v Altě konat letošní ročník mezinárodního uměleckého festivalu QueerEye, letos s podtitulem Ve jménu zákona!. V rámci něj budou probíhat například workshopy jógy nebo diskuse o registrovaném partnerství.

Studio Alta je právě díky své kavárně i zázemím pro tak zvanou „home office“. „Jde o prostředí, kam si vždy rád zalezu a v klidu pracuji i mimo Sněz tu žábu. Působím v holešovickém divadle Radar, takže to mám kousek. Altu mám ovšem spojenou hlavně s kavárnou nebo jednorázovými akcemi a festivaly než s tanečním divadlem,“ říká Křížek. Právě to může být v množství akcí na programu Alty nakonec jejím úskalím. Na to, že jde primárně o divadelní scénu experimentálního tance, může divák festivalu celkem snadno zapomenout.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *